Letná prázdninová akcia – tábor detí v Dolných Obdokovciach dňa 16.07.2022

Júlová sobota a my sme sa venovali deťom. Bola horúčava, ale tábor v lese v Dolných Obdokovciach nás privítal srdečne so zvedavými deťmi a  ich obetavými vedúcimi. Lesná klíma tábora, ten vzduch a super atmosféra na nás dýchali a nám bolo zrazu neopísateľne fajn. Les nás  schladil svojou klímou a pocit sme mali úžasný. 

Naše prvé stretnutie s deťmi v tábore bolo v tímovej zostave Ing. Hana Husárová, PhD.,  Bc. Natália Marcineková a ja.  Hana je skutočne odborníčka a profesionálne predviedla ukážky stopy zvery deťom. Deti si ihneď získala, ich pozornosť bola upriamená iba na Hanu. S úsmevom im vysvetľovala a odpovedala na ich zvedavé otázky. Deti sedeli okolo táborového ohňa a prezerali si kožušinu líšky a lebky dravcov, zhody jeleňa, daniela, srnčie parožky, sluku a iné…  Ďalej výstroj poľovníkov, ako je ďalekohľad, klobúk s reflexným prvkom, obojstrannú poľovnícku vestu zelenej a v oranžovej farbe. Nemohla chýbať lekárnička, na ktorú poľovníci často zabúdajú. Detailne im opisovala naše praktické pomôcky, ich vnímanie a predstavivosť bola spojená s reálnymi  ukážkami.  

Natália bola naša výpomoc  v dokumentovaní celého deja v tábore. Bola po prvý krát s nami a absolvovala dobrovoľne fotenie, za čo jej veľmi ďakujeme. Zachytila momenty, ktoré nám budú pripomínať naše spoločné hodiny s úžasnými deťmi.

No a nesmiem zabudnúť na Aresa, môjho nemeckého krátkosrstého stavača. Má 3 roky a 3 mesiace. Absolvoval viaceré skúšky a je poľovne upotrebiteľný. Pochádza  z chovateľskej stanice Hunting partner. Takejto akcii sa zúčastnil po prvý krát. Moje obavy z niečoho nového opadli, pretože  sa ihneď skamarátil s deťmi. Bola to vzájomná iskra. Úsmevy a radosť detí a ich vedúcich opätoval s jeho typickým úsmevom. Vedela som, že sme na správnom mieste a v správnom čase. Poslúchal  ma na slovo, užíval si atmosféru, pôsobil ako model.  Predvádzali sme ukážky s pomôckami na aportovanie, odloženie, hlásenie…  Deti si všimli, že Ares mal svoju prenosnú misku na vodu. Ihneď reagovali a poznamenali, že pitný režim je dôležitý, lebo horúčavy vplývajú na človeka, zvieratká i prírodu. Všetci  trpia bez vody. Deti boli vnímavé, zvedavé a veľmi disciplinované.

Veľká vďaka patrí rodičom detí. Vedú a podporujú ich k láske k prírode.

Osvetu robíme na dobrovoľnej báze. Láska k prírode a k poľovníctvu nás motivuje. Sme radi, ak môžeme odovzdať naše skúsenosti mladej generácii. Máme zelené srdiečka, ktoré bijú pre náš spoločný cieľ a tešíme sa na ďalšie stretnutia.  Poľovníctvo má zmysel.

 

                                                                                Klaudia Balková
                                                                   predsedníčka osvetovej komisie
                                                                              OkO SPZ Nitra

Fotogaléria: