Druhá praktická časť o poľovníctve so žiakmi I. a II. stupňa Základnej školy Tulipánovej v Nitre

Minulý týždeň nás počasie trošku potrápilo. Pršalo a obavy zo zrušenia nášho stretnutia sa na šťastie rozplynuli. Krásny deň pre nás sme si vyprosili v stredu dňa 7. decembra 2022 a tak sme sa spoločne vydali na cestu ku krmelcom a soľníku pre lesnú zver.

Žiaci boli pripravení, mali so sebou mrkvu, jabĺčka, listy šalátu… Starostlivosť o zvieratká berú veľmi vážne. Kráčali sme popri rieke Nitra a spoločne sme pozorovali okolie. V rieke plávali divé kačice, boli nádherne sfarbené. Žiaci si ihneď všimli rozdiel medzi káčerom a kačicou. Sfarbením bol káčer so svojou kovovo zelenou hlavou nezameniteľný. Nitriansky hrad dotváral atmosféru a odrážal sa do rieky. Podarilo sa mi zachytiť tento moment na jednej z mnohých dnešných fotiek.

Prechádzka s jasným cieľom cesty. Náročnejší terén žiaci zvládli a k cieľu sa približovali krok po kroku. Kolegovia poľovníci pán Igor OSÚCH člen osvetovej komisie OPK Nitra a pán Marián VEREŠ sprevádzali žiakov ku krmelcom a k soľníku. Žiaci mali teraz možnosť vidieť kŕmne zariadenia v praxi. So záujmom počúvali kolegov. Dozvedeli sa, prečo sa máme o zvieratká starať nie iba teraz, ale i po celý rok. Naša starostlivosť je celoročná. Žiaci zistili prečo sa predkladá zvieratkám soľ ,čo im môže uškodiť pri nesprávnom prikrmovaní, prečo sú zariadenia zastrešené, ako počasie vplýva na zvieratká a kedy a v akom množstve môže krmivo škodiť. Všetci sme mali dobrý pocit, že sme sa postarali o zvieratká. Radosť a úsmevy žiaci ihneď prejavili. Ich pomoc a záujem nás veľmi teší. Spýtala som sa ich čo si myslia, kedy prídu zvieratká ku krmelcom. Diskusia nastala v ich pohotových odpovediach. Všetci sa hlásili o odpoveď. Žiaci sa dozvedeli, že zvieratká potrebujú čas a hlavne pokoj, aby mohli objaviť naše kŕmne zariadenia. Neskôr zistíme spoločne aké zvieratká boli pri krmelcoch a soľníku, zistíme to podľa pobytových znakov. Ale to až na budúce stretnutie. Naše ďalšie spoločné objavovanie, dobrodružstvá v prírode budú i naďalej pokračovať.

Na našej spoločnej ceste nás sprevádzal Ing. Ján JAVORČÍK podpredseda OkO SPZ Nitra, predseda legislatívnej komisie OkO SPZ Nitra so svojou dcérou Žanetkou.

Pani vychovávateľky PaedDr. Oľga KrúpováMonika Myšiaková sú úžasné. Klobúk dolu k ich práci so žiakmi.

Počasie nám vydržalo a nepršalo. Tak a to bol krásny záver nášho stretnutia. 

 

                                                                 Klaudia BALKOVÁ
                                                                     predsedníčka   
                                                      Osvetovej komisie OkO SPZ Nitra   

 

FOTOGALÉRIA: